دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

نامناسب بودن شرایط و قیمت پیش خرید مرغ

با هدف تعدیل بازار و ذخیره راهبردی

 

hassanzade-200

حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مازندران در تشریح شرایط قیمت پیش خرید مرغ به خبرنگار "کشاورزی آینده جهان" (اخبار سبز ایران) گفت: گرچه هدف وزارت جهاد کشاورزی از پیش خرید ، تعدیل قیمت و ایجاد حاشیه ای امن برای تولید و رونق آن است ؛ همچنین می خواهد در شرایط افزایش غیرمتعارف قیمت در بازار یا کمبود مقطعی ذخیره استراتژیک را وارد بازار کند یا اینکه خطر واردات مرغ را رفع کنند اما شرایط خرید و قیمت برای مرغداران و تشکل ها مناسب نیست .

نامناسب بودن قیمت خرید گوشت مرغ برای ذخیره سازی

مدیرعامل اتحادیه مازندران با تجارب طولانی در اداره اتحادیه سراسری مرغداران کشور در تشریح نامناسب بودن قیمت پیش خرید اظهار کرد: اگر فرض کنیم یک واحد مرغداری با ضریب تبدیل مناسب و بهره مندی از نهاده ها با نرخ دولتی و کمترین تلفات ، مرغ خود را به وزن دلخواه و به قیمت تمام شده 8100 تومان برای هر کیلو گوشت مرغ زنده برساند با احتساب 1500 تومان کارمزد کشتارگاه و 26% افت در خط 2 به قیمتی حدود 13 هزار تومان می رسد و البته در خط یک با احتساب 25 درصد افت ، قیمت تمام شده هرکیلو حدود 12800 تومان است ؛ قرار است دولت هم این مرغ منجمد را کیلویی 13 هزار تومان خرید کند ، پرسش این است در این میان سود مرغداران کجاست؟

حسن زاده گفت: با سختگیرانه ترین نوع محاسبه و بدون احتساب هزینه های سربار در این معامله پیش خرید، مرغدار باید برای هر کیلو گوشت مرغ حداقل 50 تا 100 تومان هم از جیب بگذارد و این معامله برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست.

ضمانت ها و شرایط پیش خرید گوشت مرغ سنگین است

حسن زاده در مورد شرایط پیش خرید گفت: مقررشده دولت کلیه نهاده ها را در مراحل پرورش برای مرغدار با قیمت دولتی تامین و در مقابل " گوشت مرغ منجمد" را 13 هزار تومان خریداری کند مشروط بر آنکه اتحادیه یا تشکل مرغداری معادل قیمت حجم دانی که تحویل می گیرد ضمانت نامه بانکی بگذارد ؛ پرسش این است که کدام مدیر یا عضو هیات مدیره تشکل های مرغداران حاضرند تمام زندگی خود را مثلا" در ابعاد 1000 تن نهاده که متوسط قیمت آن 5 میلیارد تومان می شود در گرو! بگذارد؟ آیا کسی حاضر است در این تولید پر از آسیب چنین خطری را متوجه سرمایه زندگی خود کند؟

ایشان ادامه داد: دولت اگر هدف ملی و مقابله با شرایط تحریم ها و ایجاد ذخیره استراتژیک را مدنظر دارد باید شرایط این معامله و قیمت آنرا منطقی کند تا مرغداران پا به میدان بگذارند.

حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران خاطرنشان کرد: البته لازم است از مساعی ارزشمند شرکت پشتیبانی امور دام که طی یک سال گذشته با حمایت های موثر خود صنعت مرغداری را برای دستیابی به نهاده ها با قیمت دولتی حمایت کرده است قدردانی و سپاسگزاری کرد . این شرکت با حضور مدیری خلاق ، متخصص و با تجربه در دشوارترین شرایط تحریم ها توانسته است صنعت مرغداری را از بسیاری از تنگناها و مشکلات نجات دهد و به همین دلیل است که از این شرکت و مدیریت آن انتظار داریم در اجرای این اقدام راهبردی و ذخیره سازی که لازمه و نیاز این مقطع از وضعیت کشور است ، شرایط را برای مرغداران آسانتر کند .

حسن زاده گفت: فعالیتهای شرکت پشتیبانی در تامین نهاده ها به قیمت دولتی برای مرغداران واقعی همواره راهگشا و حمایت کننده بوده است.

مرغ ، کالای سیاسی در مخاطره دخالت دولت ها

حسن زاده در بحث دیگری به موضوع عدم تحقق آماج های برنامه پنجم برای دستیابی به متوسط سرانه مصرف 28 کیلو گوشت مرغ اشاره کرد و گفت : دست نیافتن به این رقم در حالی که تولیدکنندگان با سرمایه خود ظرفیتهای لازم را برای آن فراهم ساخته اند موجب مازاد تولیدی معادل 160هزار تن گوشت مرغ در سال می شود ، وی در تشریح بیشتر این مازاد تولید که بازار را آشفته و پرنوسان کرده است ، گفت: قدرت خرید مردم به هر دلیل کاهش یافته است که اگر این آمار درست باشد بطور متوسط به 2 کیلو کمتر از مصرف سرانه دست یافته ایم در حالی که با در نظر گرفتن 80 میلیون جمعیت با رقمی معادل 160 هزار تن کاهش مصرف مواجه هستیم و این خود امنیت تولید گوشت مرغ را در مخاطره قرار می دهد.

حسن زاده ادامه داد: به رغم وجود این مازاد تولید ، به محض اینکه کمی قیمت بالا می رود به فکر واردات می افتیم . این آمار مازاد 160 هزار تنی سمت و سوی صادرات را نشان می دهد که خود به خود و بدون دخالت دولت، قیمت منطقی و مناسب می شود نه اینکه به رغم وجود این مازاد به فکر واردات به بهانه های مختلف باشیم.

وی افزود: متاسفانه دولت ها در گذشته و حال مرغ را به یک کالای سیاسی تبدیل کرده اند و با انواع و اقسام مداخلات در آن ، روند تولید خطی و منظم آنرا به زیان مرغداران در مخاطره قرار می دهند .

حسن زاده گفت: آنقدر که روی قیمت گوشت مرغ دولت ها حساس هستند در مورد دیگر کالاهای کشاورزی و فراورده های دامی این حساسیت وجود ندارد!!

پایگاه اخبار سبز ایران

98.05.16

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت