دوشنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۸

هنوز نزدیک به دو هزار میلیارد تومان از طلب گندمکاران پرداخت نشده است

 

wheatt

مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یک منبع موثق با مسرت اعلام کرده است تا 17 شهریور ماه، 7 میلیون و 670 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده و ارزش گندم خریداری شده را 13 هزار و 285 میلیارد تومان اعلام کرده است که از این مبلغ تا 16 شهریور ماه 11 هزار و 437 میلیارد تومان پرداخت شده ولی هزار و 848 میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده باقیمانده است که ابزار امیدواری شده، پرداخت خواهد شد.

در این خبر که حتما موثق و قابل استناد است چند نکته وجود دارد: یکی میزان گندم خریداری شده است که به هشت میلیون تن نمی رسد اما برنامه خرید گندم و سیلو کردن آن بیش از 13 میلیون تن بود، آیا در مدت زمان باقیمانده، 5 میلیون تن گندم از مناطق سردسیر و برای خرید بر اساس قیمت 1700 تومان به دولت تحویل خواهد شد که بعید به نظر می رسد، پس تمام گندم تولید شده به دولت فروخته نشده است و احتمالا نخواهد شد!

این موضوع صحت و درستی تحلیل هایی که تاکید می کردند 1700 تومان قیمت مناسبی نیست، کم است و باید افزایش یابد را تایید می کند، امید آنست آن مقدار گندم تولید شدۀ تحویل داده نشده از کشور به صورت قاچاق خارج نشده باشد و به طریقی گرچه نادرست یا در کارخانجات خوراک دام یا به صورت مستقیم به عنوان جایگزین جو یا در صنایع آرد و مواد غذایی مصرف شده باشد، اما زنگ خطری است برای دولت و شورای عالی اقتصاد.

دومین مطلب که پیش از این در متن اخبار این چنینی نبود عبارت "مازاد بر نیاز کشاورزان" است؛ همگان می دانند در شرایطی که قیمت گندم مناسب بود تولید کنندگان گندم به ویژه کشاورزان حاشیه روستاها ترجیح می دادند و می دهند نان خود که ارزان قیمت است و یارانه دارد را از نانوایی های بیرون خریداری کنند و سنت دیرینه خودپزی به شیوه های سنتی روی تابه و با تنورهای خانگی یا به کلی منسوخ یا بسیار کم شده است، پس این کلمه "مازاد" مشروعیت دادن به این واقعیت است که کشاورزان مجاز هستند بخشی از گندم خود را به هر طریق که می خواهند خود بردارند و آزاد بررسی کنند نکته سوم این است که چرا باید نزدیک به دو هزار میلیارد پول گندم کشاورزان به صورت طلب باقی مانده باشد؟ آیا این پول را شرکت بازرگانی دولتی (GTC) نداده است یا سایر مباشران خرید همچون سازمان تعاون روستایی و اتحادیه های مرتبط؟  چرا این طلب باقیمانده است؟ کی پرداخت می شود؟

مجموعه این سه نکته نشانه های خوبی برای سیاست خوداتکایی گندم در شرایط تحریم ها و محدودیت های اجتناب ناپذیر ارزی دولت نیست در نهایت این سه نکته و نکات دیگری که در موضوع گندم امسال پیش آمد می تواند شاخص هایی برای تعیین قیمت منطقی و منصفانه خرید تضمینی گندم توسط شورای عالی اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه باشد.

منصور انصاری

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت