سه شنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۸

اجرای طرح پرورش ماهیان خاویاری در ۲۲ استان کشور

 

mirzaeei

دکتر خون میرزایی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در دیدار و گفتگو با استاندار گیلان افزود: هم اکنون ۱۳۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعال است که سالانه حدود ۶ تن خاویار در این مزارع تولید و استحصال می شود که از این مقدار ۲.۵ تن سهم استان گیلان است.

به گفته وی، استان گیلان با تولید ۲.۵ تنی خاویار قطب اصلی تولید خاویار کشور و یکی از استان های مستعد و مهم در تامین و تولید محصولات شیلاتی صید و صیادی و آبزی پروری است.

رئیس سازمان شیلات ایران، به ظرفیت‌های بالقوه و فراوان گیلان در تولید و پرورش انواع آبزیان در دریای خزر، رودخانه ها و مزارع پیرامونی دریا اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از کارآمدترین طرح‌ها برای ایجاد جهش در تولید و پرورش آبزیان در گیلان بهره‌گیری از ظرفیت تولید روستانشینان است که در حداقل شرایط می‌تواند تا ۸ هزار تن تولید را محقق کند و این رقم معادل کل ظرفیت فعلی آبزی پروری در گیلان است.

وی در این دیدار درخواست کرد با اتخاذ تدابیر لازم زمینه تسریع در صدور مجوزهای لازم برای اجرای طرح‌های کوچک آبزی پروری در مناطق روستایی استان گیلان فراهم شود.

در ادامه این دیدار، استاندار گیلان گفت: تلاش می کنیم تولید خاویار در این استان تا سال ۱۴۰۰ به بالای ۴ تن برسد.

دکتر ارسلان زارع با اشاره به این که استان گیلان به عنوان رکن مهم در تولید خاویار در کشور است، اظهار داشت: تولید خاویار فرصتی خوب و ارزآور و اشتغال زا محسوب می‌شود و بر این اساس باید هدف‌گذاری کنیم تا تولید این محصول استان در سال ۱۴۰۰ از مرز ۴ تن گذر کند.

گفتنی است؛ در این دیدار مهندس درویشی مدیرکل شیلات و معاونین شیلات گیلان نیز حضور داشتند.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت