دوشنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۸

کشاورزی قراردادی نیازمند تدوین نقشه راه ملی

 

shirzzzad

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ما به یک نقشه راه ملی برای کشاورزی قراردادی نیاز داریم که دولت، موسسات تحقیقاتی، موسسات بیمه‌ای و بورس کالا بخش حاکمیتی این نقشه هستند.

حسین شیرزاد در نشست تخصصی کشاورزی قراردادی اظهار کرد: تدوین قوانین، استانداردها، نظارت‌ها و توجیه گروه هدف کشاورزان برای پیشبرد اهداف کشاورزی قراردادی باید انجام شود.

وی افزود: حقوق قانونی، رسمی و عرفی کشاورزان و بهره‌وران حتی در حوزه فنی هم باید به رسمیت شناحته شود.

شیرزاد با اشاره به اینکه ما به یک نقشه راه ملی برای کشاورزی قراردادی نیاز داریم، اذعان کرد: برای سه گروه محصولات اساسی نیاز به قوانین، مقررات، استاندارد و سیستم نظارتی در حوزه کلان کشاورزی قراردادی داریم که ما آن را حوزه حاکمیتی می‌نامیم.

وی افزود: دولت و موسسات مالی در این بخش حاکمیتی دخیل هستند و باید تسهیلات را در اختیار زنجیره ارزش قرار دهند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه نظام یارانه‌ها هم باید به زنجیره ها داده شود، گفت: با کشاورزی قراردادی شاهد تحول در نظام یارانه‌ای و نظام تامین مالی کشاورزی خواهیم بود.

وی ادامه داد: موسسات تحقیقاتی و موسسات بیمه‌ای هم در حوزه حاکمیتی قرار می‌گیرند، از طرف دیگر فعالان جامعه مدنی بخش کشاورزی هم باید رویکردهای کشاورزی قراردادی را بپذیرند و به این نقشه راه بپیوندند.

شیرزاد در رابطه با نقش مهم بورس‌های کالایی در کشاورزی قراردادی اذعان کرد: بورس‌های کالایی به عنوان بخش نهایی کار که خرید و فروش را انجام می‌دهند جایگاه مهمی دارند.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: در بخش مدیریتی نظام کشاورزی قراردادی توانمندسازی خریداران، کشاورزان، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها حائز اهمیت است که با هم در تعامل هستند.

شیرزاد در رابطه با عرضه زعفران در بورس کالا خاطرنشان کرد: در زمینه قراردادهای آتی کشاورزی، تجربه زعفران بسیار خوب بوده و ورود آن به بورس کالا باعث شد نوسانات طولانی مدت قیمت این محصول پایان یابد؛ بنابراین بازار مدرن می تواند به شفافیت بیشتر و افزایش کیفیت محصولات کمک کند و شفافیت بیشتر پایداری قرارداد را گسترش می‌دهد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت