دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

دستاوردهای سفر حجتی به قزاقستان؛

بررسی همکاریها، تاکید بر توسعه همکاریها ، امضای سند همکاری!

 

sanadhamkari

وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران که به قزاقستان سفر کرده بود در نخستین روز حضور خود با ساپارخان عمراف وزیر کشاورزی قزاقستان دیدار و راه های توسعه همکاری دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار، وزیر کشاورزی قزاقستان با اشاره به توانمندی های ایران در عرصه تولید گفت: بازار ایران نخستین بازار هدف برای تولید کنندگان خرد و کلان قزاقستان است.

وزیر کشاورزی قزاقستان با برشمردن ظرفیت ها و توانایی های دو کشور بر استفاده از دانش و تجربیات متخصصان ایرانی و انتقال تجربیات تاکید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی هم گفت: تاکنون بین ایران و قزاقستان یکصد سند همکاری امضاء شده است که بسیاری از آنها اجرایی نشده و فقط مفاد آن در روی کاغذ باقی مانده است.

محمود حجتی با اشاره به موانع بانکی، خواستار معاملات بین دو کشور از طریق پول ملی دو کشور شد و گفت: با پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراآسیا این امکان وجود دارد که معاملات از طریق پول ایران و پول کشورهای عضواتحادیه اورآسیا صورت پذیرد.

محمود حجتی با اشاره به سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها و حمل و نقل پیشنهاد خواهرخواندگی بنادر آکتائو قزاقستان و بندر امیرآباد ایران ـ که به ترتیب در شمال و جنوب دریای خزر قراردارد ـ را مطرح و براستفاده از بنادر نوشهر و انزلی و اتصال به راه آهن سرخس و آب های گرم برای انتقال کالاهای قزاقستان از مسیر ایران اعلام آمادگی کرد.تولید روغن، آبیاری و انتقال آب، پرورش ماهی و صادرات خرما و عرضه محصولات باغی از دیگر موضوعاتی مطرح بین وزرای کشاورزی ایران و قزاقستان بود.

 

تاکید نخست وزیر قزاقستان و وزیر جهاد کشاورزی ایران بر توسعه همکاری های دو کشور

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر به قزاقستان در دومین روز حضور خود با عسگر مامین نخست وزیر این کشور دیدار و راه های توسعه همکاری دو کشور را بررسی کردند.

در این دیدار نخست وزیر قزاقستان با اشاره به همسایگی دو کشور گفت: همسایگی با ایران که از تاریخ و تمدن کهن برخوردار است برای ملت و دولت قزاقستان افتخاری بزرگ به شمار می آید و لازم است از این موقعیت جغرافیایی دو کشور بهره مندی های لازم را ببریم.

نخست وزیر قزاقستان با اشاره به ظرفیت های بازار دو کشور بر آمادگی برای افزایش حجم مبادلات تجاری تاکید کرد.

عسگر مامین گفت : قزاقستان برای همکاری در زمینه معدن، دارو سازی، حمل و نقل و افزایش پروازهای بین دو کشور از آمادگی کامل برخوردار است .

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم با برشمردن ظرفیت ها و توانایی های دو کشور بر ارائه دانش و تجربیات متخصصان ایرانی اظهار آمادگی کرد.

همکاری های بانکی، حمل ونقل ریلی و جاده ای از دیگر موضوعات مطرح بین نخست وزیر قزاقستان و وزیر جهاد کشاورزی ایران بود.

 

سند همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان امضا شد

شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قزاقستان با امضای سند همکاری توسط وزرای کشاورزی دو کشور پس از دو روز در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان به کار خود پایان داد.

این توافق نامه که به امضای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران و ساپارخان عمراف وزیر کشاورزی قزاقستان رسید شامل موضوعاتی همچون افتتاح شعب بانک های ایرانی در قزاقستان، تسهیل روادید، سرمایه گذاری در بخش معدن، افزایش حجم تجارت دو کشور، کشت فراسرزمینی، دامپروری و آبزی پروری، تبادلات پزشکی و حمل و نقل هوایی است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت