دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

عدم تحقق اهداف در سیاست توسعه سامانه های نوین آبیاری

 

fronshast

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران، هدف دولت از اعطای یارانه های گسترده به بحث توسعه سامانه های نوین آبیاری را تعادل بخشی به منابع و مصارف آب و حفظ خاک عنوان کرد و گفت: با وجود توسعه این سامانه ها در کشور، کاهش برداشت از سفره های آب زیرزمینی محقق نشده است.

 به گزارش اخبار سبز ایران - سیدحسن رضوی در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌ المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب با اشاره به فرونشست دشت های استان تهران در اثر برداشت بی رویه آب از سفره های آب زیرزمینی، اظهار کرد: در برخی از دشت‌ های استان تهران روزانه یک میلی متر و در برخی دیگر، نیم میلی متر فرونشست داریم.

وی، دشت های شهریار و ورامین را بحرانی ترین دشت های استان تهران از نظر فرونشست زمین دانست و تصریح کرد: برداشت بیش از حد آب از دشت‌ شهریار سبب شده که این دشت سالانه 310 میلی متر فرونشست داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا توسعه سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی باعث کاهش برداشت از سفره های آب زیرزمینی نشده است؟ گفت: هرچند بخش کشاورزی ما به سمت توسعه سامانه های نوین آبیاری رفته اما از سوی دیگر، توسعه را فراموش نکرده است.

رضوی، افزود: هر کشاورزی که سامانه نوین آبیاری در اراضی خود احداث می کند، اجازه نمی دهد که آب صرفه جویی شده در داخل زمین ذخیره شود بلکه از آن برای آبیاری زمین های اطراف استفاده می کند و متاسفانه مورد حمایت هم قرار می گیرد.

وی، تاکید کرد: هدف دولت از اعطای یارانه های گسترده به بحث توسعه سامانه های نوین آبیاری، تعادل بخشی به منابع و مصارف آب و حفظ خاک بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران با انتقاد از توسعه کشاورزی در بسیاری از مناطق کشور که به دلیل محدودیت های منابع آب، ظرفیتی برای توسعه ندارند، گفت: تا تعادل و هماهنگی بین تامین و مصرف آب به وجود نیاید، صرف هزینه برای سامانه های نوین آبیاری به نتیجه مطلوب منجر نخواهد شد.

رضوی ادامه داد: ما به عنوان وزارت نیرو به دنبال سیاست توسعه سامانه های نوین آبیاری با هدف کاهش برداشت از سفره های آب زیرزمینی هستیم اما این اتفاق در بخش کشاورزی به عنوان مصرف کننده 90 درصد از منابع آب کشور، نیفتاده است.

وی با تاکید بر ضرورت کنترل اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی، تصریح کرد: به اعتقاد من بایستی جلوی توسعه کشت در بسیاری از استان ها گرفته شود و مسوولان به صورت قاطع، برداشت از سفره های آب زیرزمینی را کنترل کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی به یک بخش حمایتی تبدیل شده و بخش حمایت شده نمی تواند سیاستگذارانه و حاکمیتی عمل کند. لذا کنترل هایی که ما به عنوان نماینده حاکمیت در بخش آب انجام می دهیم، به مذاقشان خوش نمی آید و این باعث می شود که تعامل به درستی شکل نگیرد. وقتی تعامل به وجود نیاید، نمی توان یک سیاست واحد را به اجرا گذاشت.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت