دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

اجرای موافقت‌نامه همکاری اقتصادی میان ایران و اتحادیه اوراسیا ؛ از پنجم آبان‌ماه !

Mehrfard

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: موافقت‌نامه همکاری اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا در نیمه نخست آبان امسال عملیاتی می‌شود.

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران- علی‌اکبر مهرفرد در حاشیه همایش مدیران صنایع تبدیلی وزارت جهادکشاورزی در شهرکرد در جمع خبرنگاران افزود: موافقت‌نامه همکاری اقتصادی میان ایران و اتحادیه اوراسیا با توافق روسای جمهور ۶ کشور عضو و تصویب مجالس این اتحادیه، از پنجم آبان‌ماه امسال اجرایی می‌شود.

وی افزود: در این موافقت‌نامه ، خوراک دام و دانه‌های روغنی، کنجاله، سویا و ذرت و روغن خام با تخفیف وارد ایران خواهد شد و چند محصول تولیدی ایران از جمله خوراک آبزیان، محصولات سبزی و صیفی و باغی، لبنی و کشمش با قیمت تعرفه کمتر به کشورهای اوراسیا صادر خواهد شود.

به گفته وی، با ایجاد این توافق‌نامه بین‌المللی تحولی بزرگ در صادرات و تامین مواد غذایی و دامی مورد نیاز کشور ایجاد خواهد شد.

مهرفرد، از تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور خبر داد و تصریح کرد: امکان ماندگاری بسیاری از آن‌ها به دلیل خام بودن از چند ساعت تا چند روز است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی، در تکمیل زنجیره تولید نقش دارد، افزود: در این دولت با وجود تحریم‌ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی رشد فوق العاده‌ای داشته است به گونه ای که در سال ۹۲ ظرفیت سردخانه‌ای حدود ۲ میلیون تن بود ولی اکنون ظرفیت سردخانه‌ای کشور به ۵ میلیون تن رسیده است.

وی تاکید کرد: در طول ۵ سال گذشته ظرفیت فرآوری و بسته‌بندی میوه، سبزی و صیفی در کشور ۵ میلیون تن بود که هم اکنون به دلیل حمایت دولت از نظر تسهیلاتی و سرمایه‌گذاری مردم، این ظرفیت به ۱۲ میلیون تن رسیده است.

مهرفرد گفت: ایران در تولید محصولاتی همچون میوه، صیفی جات، گیاهان دارویی و آبزیان و همچنین صنایع لبنی، دارای استعداد است.

وی، از واردات سالانه ۲۰ میلیون تن محصولات غذایی و پروتئینی خبر داد و گفت : به طور متوسط ۱۵۰ میلیون تن محصولات کشاورزی و دامی در کشور جابه جا و توزیع می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، ارزش سالیانه تولیدات بخش کشاوری کشور را ۷۵میلیارد دلار برآورد کرد و افزود : هر سال به طور متوسط ۱۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی وارد و حدود ۷ میلیارد دلار نیز صادر می‌شود.

در این همایش دو روزه معاون وزیر جهاد کشاورزی به همراه مدیران صنایع تبدیلی سراسر کشور، به بررسی مشکلات صنایع کشاورزی پرداختند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت