دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

تشریح خدمات دامپزشکی در نماز جمعه تهران به مناسبت روز دامپزشکی

 

namaz

 

 

به گزارش اخبار سبز ایران به نقل از علیرضا صفاخو نویسنده و خبرنگار نام آشنا ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور با حضور در آیین عبادی – سیاسی نماز جمعه تهران، جایگاه خطیر دامپزشکی در تحقق دو امر مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش بهره وری و امنیت غذایی را تشریح کرد و به تبیین مصادیق خدمات دامپزشکی به عرصه بهداشت عمومی، امنیت غذایی، امنیت اقتصادی و تجارت بین الملل و امنیت ده‌ها هزار شغل در کشورمان پرداخت.

دکتر علیرضا رفیعی‌پور رئیس این سازمان، در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران: همزمانی هفته دامپزشکی و هفته نیروی انتظامی را خطاب به "مرزبانان سفیدپوش امنیت غذایی و مرزبانان سبزپوش امنیت اجتماعی" شادباش میگویم.

ایشان ادامه داد: امروز توفیق یافته‌ام تا به مناسبت روز 14 مهر (روز ملی دامپزشکی) و به نمایندگی از 40 هزار خادم عرصه بهداشت عمومی، امنیت غذایی، امنیت اقتصادی و تجارت بین الملل و امنیت اشتغال ده‌ها هزار شغل در حوزه تولید فرآورده‌های دامی در خدمت نمازگزاران و ملت عزیز ایران باشم.

وی گفت: درک ما از یک حرفه به ماهیت و ذات آن بستگی دارد و خدمات دامپزشکی نیز در قالب 2 واژه امنیت و سلامت تعریف شده است. در حوزه امنیت، تضمین حفظ و حراستِ بیش از 140 هزار میلیارد تومان سرمایه دامی کشور که سرمایه ای پویا، دائمی و مولد است، بر عهده سازمان دامپزشکی کشور است. کما اینکه 80 درصد از 3 وعده روزانه شهروندان نیز حاوی مواد پروتئینی است که باید سلامت و کیفیت آن از قبل توسط همکاران حوزه دامپزشکی کنترل و تایید شده باشد.

رفیعی پور اظهار داشت: به طور قطع تولید 15 میلیون تن گوشت قرمز، گوشت مرغ، آبزیان، تخم مرغ، عسل و شیر مسئولیت مهمی را بر گردن سازمان دامپزشکی کشور گذاشته است البته در حوزه سلامت نیز سازمان دامپزشکی با وجود 1700 بیماری مشترک انسان و دام مسئولیت خطیر دیگری را نیز به عهده دارد و آن کنترل یا ریشه‌کنی بیماری‌های مشترکی است که جان هر دو موجود زنده انسان و دام را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: با وجودی که ایران پیش از انقلاب در حوزه تولیدات دامی وابسته به کشورهای خارجی بود، اما به لطف انقلاب و توسعه همه جانبه دامپزشکی در زمینه دانشگاهی، علمی و نیروهای انسانی متعهد و متخصص، مدیریت بهداشتی به کمک مدیریت تولید آمد. مدیریتی که نتیجه آن افزایش بهره وری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای تولیدکنندگان بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی اظهار کرد: از آنجا که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به وزارت جهاد کشاورزی بر دو واژه بهره وری و امنیت غذایی تاکید شده است؛ لذا سازمان دامپزشکی کشور نیز خود را متعهد می‌داند تا در تحقق این دو امر مورد تاکید معظم له، از هیچ امکانی در مساعدت به تولیدکنندگان دریغ نکند.

وی گفت: سازمان دامپزشکی در همین سال برای مقابله با جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای حمایت از رزمندگان جبهه تولید مواد غذایی بسیج کرده است و در تامین انواع ریزمُغذّی‌ها و مکمل‌های مورد نیاز دام‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است و شرابط مناسبی را جهت توسعه تولید فراهم آورده است تا جایی که امروز رونق تولید در حوزه فرآورده‌های خام دامی محقق شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه خسارت حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله مشابه بیماری‌های دامی نیست، گفت: اما این سازمان با تدابیر از قبل اتخاذ شده و در حین این حوادث و پس از وقوع آن توانست از وارد شدن خسارات غیرقابل جبران و سنگین‌تر به امنیت غذایی جامعه پیشگیری کند.

ایشان گفت: "اگر همه‌گیری بیماری تب برفکی در سال‌های 94 و 95 و همچنین آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طی سال‌های 95 و 96 ادامه می‌یافت و مهار نمی‌شد، هم اکنون در حوزه شیر و تخم‌مرغ ایران جزو واردکنندگان شده بود. این در حالی است که امروز در هر دو محصول در جرگه صادرکنندگان قرار گرفته ایم."

ایشان در پایان اظهار کرد: طغیان نکردن این بیماری‌ها طی سال‌های اخیر نتیجه تلاش‌های شبانه‌روزی و تدابیر همکاران سازمان دامپزشکی در سراسر کشور است. اگرچه همکاران من در سازمان دامپزشکی کشور به مسئولیت‌های خود عمل کرده و می‌کنند، اما باید این نکته را نیز متذکر شوم که توفیقات این سازمان محقق نمی‌شود، مگر آنکه همه دستگاه‌های قوای سه گانه همچون رویه کنونی که موجب توفیقات امروز شده است، به همکاری مسئولانه و همکاری‌های مشترک ادامه دهند.

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت