دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

در شرایط تحریم،توسعه پایدار تولید پنبه ضرورت انکارناپذیر!

 

برگزاری اولین همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر

 

panbee

وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به اولین همایش ملی روز جهانی پنبه در ایران که در شهرستان کاشمر برگزار شد، اظهار کرد: سوابق درخشان صنعت پنبه کشور، مسئولیت ما را در بهبود شرایط آن و تقویت زنجیره ارزش پنبه از مزرعه تا صنعت سنگین می‌کند و دستیابی به این مهم و تداوم آن جز با مشارکت، همکاری و تعامل صنعت و تشکل های مرتبط میسر نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اخبار سبز ایران، متن پیام محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به این شرح است:

ضمن تبریک روز جهانی پنبه و قدردانی از زحمات کلیه دست اندرکاران محترم همایش، پنبه به عنوان محصول راهبردی در ضروری ترین مصارف جامعه اعم از پوشاک، روغن، خوراک دام و سایر محصولات صنعتی، نقش مهمی در اقتصاد ملی و حفظ اشتغال دارد.

در شرایط فعلی و به منظور کاهش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم، دستیابی به توسعه پایدار پنبه یک ضرورت انکارناپذیر است. گرچه اقدامات سال های اخیر امیدبخش بوده‌؛ اما حجم نیازها و فرصت های پیش‌ رو برای پایداری تولید این محصول فراتر از اقدامات موجود است.

سوابق درخشان صنعت پنبه کشور، مسئولیت ما را در بهبود شرایط آن و تقویت زنجیره ارزش پنبه از مزرعه تا صنعت سنگین می‌کند و دستیابی به این مهم و تداوم آن جز با مشارکت، همکاری و تعامل صنعت و تشکل های مرتبط میسر نخواهد بود.

برای مهیا نمودن زمینه توسعه پایدار کشت و تولید پنبه؛ افزایش عملکرد، بهبود کارایی مصرف آب، توسعه ضریب مکانیزاسیون و انتقال فناوری از راهبردهای اساسی است که انتظار می‌رود در ستاد و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها در دستور کار قرار گیرد.

امید دارم این نشست فرصتی فراهم نماید تا بار دیگر توجهات به سمت محصول ارزشمند پنبه جلب و با همکاری همه جانبه مسئولین و بخش خصوصی در زنجیره تولید و بازرگانی، تصمیمات موثری در زمینه ارتقاء پنبه کشور اتخاذ گردد.

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت:‌ پنبه اسباب توسعه کشور و وسیله ایجاد ثروت و ارزش افزوده در کشورهای توسعه یافته و کم توسعه است.

مهندس عباس کشاورز اظهار داشت: پنبه یکی از ۸ محصولی است که ۹۴ درصد از بازار ما را تشکیل می‌دهد که از نظر ایجاد وابستگی، تاثیر در امنیت غذایی، خروج ارز و اشتغال از دست رفته اهمیت دارد و طرح‌های اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی بر اساس این محصولات تهیه شده است.

کشاورز خاطرنشان کرد: طی ۴ تا ۵ سال گذشته ۲۰ درصد وابستگی به این محصول را کم کردیم ویکی از دلایل این رشد شفاف شدن قیمت ارز است و به غیر از خراسان در تمام استان‌ها سطح زیر کشت بالا رفته و اردبیل رکورددارتولید پنبه با عملکرد بالا است.

وی تصریح کرد: عملکرد پایین پنبه (که مربوط به رقم، مدیریت تولید و تکنولوژی کشت و کار است) ، مصرف بالای آب و هزینه بالای تمام شده از چالش‌های کشت پنبه در ایران است.

معاون وزیر در امور زراعت تاکید کرد: قراردادی کردن کشت پنبه با حمایت بخش صنعت، مدیریت بذر و تاسیس شرکت‌های فنی خصوصی، سختگیری در ورود محصولاتی با منشا پنبه به کشور و اعمال سیاست‌های حمایتی خاص می‌تواند به حل مشکلات تولید پنبه کمک کند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت