دوشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

نخستین نشست هم اندیشی

"سرمایه گذاری با سازوکار مشارکت عمومی-خصوصی در توسعه گلخانه های کشور"

 

golkhane1

 

محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، علت عدم رشد گلخانه ها در سال های گذشته را اقلیم متنوع کشور، عدم آشنایی و تخصص کارشناسان، ضعف در طراحی ساخت و صنعت گلخانه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر نقطه عطفی در صنعت گلخانه سازی و تولید محصولات گلخانه ای و پذیرش محصولات گلخانه‌ای توسط مردم بوده است.

وی با اشاره به انتخاب مجری طرح برای توسعه گلخانه ها توسط وزیر جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید، خاطرنشان کرد: توسعه گلخانه از جمله برنامه های مصوب اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است.

طهماسبی با بیان این که تربیت نیروی انسانی در دانشکده های کشاورزی برای تولید محصولات گلخانه ای توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پذیرفته شده است، گفت: همچنین دانش بخش خصوصی در فناوری های ساخت سازه های گلخانه ای نیز بومی شده و هم اکنون سازه های گلخانه ای به سایر کشورها صادر می شود.

وی ادامه داد: گلخانه های شیشه ای نیز با مهندسی معکوس و نوآوری در حال ساخت است و پلاستیک گلخانه ها که در گذشته وارد می‌شد، هم اکنون با کیفیت محصولات وإرادتی در داخل کشور تولید می شود.

طهماسبی با اشاره به پرداخت تسهیلات از بند الف تبصره ۱۸ با اولویت توسعه گلخانه، گفت: به منظور رفع موانع توسعه گلخانه ها، با دستور وزیر جهاد کشاورزی دستورالعملی به استان ها و استانداری ها برای حذف استعلامات غیرضروری صادر شده است.

طهماسبی با تاکید بر این که ایجاد گلخانه، تغییر کاربری محسوب نمیشود، در جمع سرمایه گذاران بخش خصوصی تصریح کرد: همچنان به دنبال روان سازی ایجاد گلخانه ها در کسور هستیم چراکه توسعه گلخانه ها فرصت های شغلی و سرمایه گذاری مناسبی به وجود می آورد و امید می رود با مشارکت بخش خصوصی و با همراهی دولت شاهد توسعه سریعتر گلخانه ها در کشور باشیم.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: مقایسه سطح زیر کشت گلخانه‌های کشور از سال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که سطح گلخانه‌های کشور حدود ۷ هزار و ۴۶۹ هکتار افزایش‌یافته که معادل ۹۳ درصد رشد است.

ولی اله بنی‌عامری مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور درباره نشست هم اندیشی «مشارکت عمومی و خصوصی» در توسعه گلخانه‌های کشور گفت: مصرف بهینه و ارتقاء بهره‌وری در آب، افزایش تولید باهدف افزایش ضریب امنیت غذایی و افزایش صادرات محصولات در جهت مثبت نمودن تراز تجاری بخش کشاورزی ازجمله اهداف توسعه گلخانه‌ها در کشور است.

وی با تأکید بر اینکه نگرش اقتصادی به بخش تولید محصولات گلخانه‌ای باهدف ارزآوری در حال انجام است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴، این بخش ۱۲ تا ۱۴ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد.

بنی‌عامری از جمله سیاست‌های در حال اجرا در این بخش را، تسهیلات ارزان برای توسعه گلخانه‌ها، اصلاح، نوسازی و بازسازی واحدهای فرسوده و غیراقتصادی، بهبود و افزایش عملکرد محصول در واحد سطح گلخانه عنوان کرد و یادآور شد: همچنین استفاده از کشت نشایی به‌جای کشت مستقیم بذر، ایجاد بازارهای جدید داخلی و هماهنگی برای ورود به بازارهای خارجی، تقویت و تکمیل زنجیره ارزش محصولات (بذر و اندام‌های تکثیری) و برخی مسائل دیگر از دیگر سیاست‌هایی است که در توسعه گلخانه‌ها دنبال می‌شود.

وی درباره تولید محصول گواهی‌شده و ضرورت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای گفت: پروتکل (GAP) -Good Agricultural Practices عملیات مناسب کشاورزی- یکی از پروتکل‌های موردقبول اکثر کشورها است. مفاد این پروتکل ناظر بر تمام عملیات کشاورزی از ابتدای آماده‌سازی زمین تا بازار مصرف محصولات است.

بنی‌عامری، برگزاری نشست‌های تخصصی ماهیانه با حضور نمایندگان بخش خصوصی و مدیران دولتی را مؤثر عنوان کرد و گفت: در این جلسات به بررسی وضعیت آب‌شیرین‌کن‌ها در گلخانه‌های کشور و امکان بازچرخانی آب، تولید محصول سالم (چالش‌ها و راهکارها)، بررسی راهکارهای تسهیل تضمین و وثایق بانکی پروژه‌های گلخانه‌ای، بررسی علل شکست و موفقیت پروژه‌های گلخانه‌ای در یک دهه گذشته و ...می‌توان پرداخت.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت