یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

تفاهمنامه همکاری‌ "سرشماری ثبتی مبنایی جامعه عشایری کشور"

enews EToolsFile آمار-bb6c860a-786d-45a5-aff5-4438641e306e

در راستای اجرای برنامه ملی توسعه آمار کشور و به منظور گسترش همکاری‌های مشترک در فعالیت‌های آماری جامعه عشایری کشور، تفاهم‌نامه دوجانبه‌ای بین سازمان امور عشایر ایران و مرکز آمار ایران منعقد شد.

کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران و جواد حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران تفاهم‌نامه همکاری مشترک در خصوص سرشماری ثبتی مبنایی جامعه عشایری کشور را امضا کردند.

هدف از تنظیم و اجرای این تفاهم‌نامه، ایجاد زمینه همکاری بین سازمانی در زمینه های مختلف فعالیت های آماری، شامل مدرن‌سازی نظام آماری، استفاده از داده‌های اداری برای تولید و بهبود آمارهای مرتبط با عشایر کوچنده، استقرار نظام آمارهای ثبتی، طراحی، اجرا، استخراج، و انتشار نتایج و تحلیل داده ها در چارچوب قوانین و مقررات و در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های نظام آماری عنوان شده است.

این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت ۲ سال دارای اعتبار است و برای حسن اجرای و پیگیری مفاد آن، از طرف مرکز آمار ایران "دفتر کشاورزی" و از طرف سازمان امور عشایر ایران "دفتر مطالعات" و دفتر فن آوری اطلاعات" مسئولیت هماهنگی را برعهده خواهند داشت.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه در سخنانی اظهار داشت: جامعه عشایری یکی از موثرترین قشرها در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و تولیدی کشور است و ثبت آمار این جامعه بسیار مهم، حساس و جدی است و باید بیش از گذشته به آن توجه کنیم.

قندالی با اشاره به این که ۵۹ درصد از عرصه‌های کشور شامل ییلاق و قشلاق و میانبند در حوزه قلمرو عشایر قرار دارد، گفت: عشایر فصلی را در ییلاق و فصلی را در قشلاق و مسیر کوچ هستند و سرشماری ثبتی مبنایی آنان هم حساس و هم سخت است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که آخرین آمار مربوط به جامعه عشایری مربوط به سرشماری عشایر کوچنده در ۱۱ سال پیش است، افزود: بر اساس آئین نامه ساماندهی عشایر مصوب هیات دولت در سال ۱۳۸۴، سرشماری عشایر کوچنده کشور باید هر ۱۰ سال یکبار انجام شود.

وی ابراز داشت: استفاده از فن‌آوری‌های نوین در آمارگیری، کاهش هزینه‌ها، شفافیت در اطلاعات، صرفه‌جویی در وقت و راحتی کار برای مردم را در پی خواهد داشت.

قندالی با بیان این که در بعضی از استان‌ها به صورت سهوی کم شماری آمار عشایر اتفاق افتاده است، افزود: دلیل این امر این است که مبنای سرشماری عشایر کوچنده سرشماری سال ۱۳۶۶بوده است اما در جامعه عشایری نسبت به آن زمان تغییراتی ایجاد شده است و در حال حاضر خانوارهای جدید با رویکردهای جدید در کشور زندگی عشایری دارند که در سرشماری های آتی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در سرشماری عشایر نباید نگاه ما اینگونه باشد که عشایر کسی است که یک کلاهی بر سر و چوبی بر دوش دارد.

بنابر این گزارش، رئیس مرکز آمار ایران نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که با حضور جمعی از معاونین و مدیران دو سازمان در محل مرکز آمار ایران برگزار شد، اظهار داشت: امروز روز بسیار مهمی است چراکه یکی از قدم های مهم که در نظام آماری کشور مطرح است، برداشته خواهد شد و این نقطه شروعی برای یک فعالیت عظیم در حوزه آمارهای ثبتی مبنایی کشور است.

جواد حسین‌زاده مدرن‌سازی نظام آمارگیری و گذار از نظام آماری سنتی به ثبتی مبنایی را نقطه عطفی در نظام آماری کشور عنوانو اظهار امیدواری کرد با این قدم بزرگی که امروز در حوزه سرشماری جامعه عشایری برداشته‌ایم، بتوانیم براساس سرشماری ثبتی مبنایی سهم کوچکی در سرشماری یکی از حوزه مهم کشور یعنی جامعه عشایری داشته باشیم.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت