یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

سازمان تعاون روستایی و تعاونی سلبیتک اسپانیا ؛ همکاری در امور ژنتیک گیاهی

 

enews EToolsFile 12345-123dcbc8-4af5-450a-8581-b7cd230029db

نشستی با حضور دکتر حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستا‌یی ایران، مهندس رزاقی مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی تولید روستایی ایران، کاوه ایزدشناس عضو هیات مدیره گروه سلبیتک اسپانیا، استبان هرنداندرز محقق برجسته بین‌المللی و متخصص ژنتیک گیاه با ارقام باغی به خصوص زرشک و انار و استاد دانشگاه کوردبای اسپانیا و همکار گروه سلبیتک اسپانیا در سازمان تعاونی روستایی ایران تشکیل شد.

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) به نقل از پات، این نشست، پیرو جلسات سال قبل و توافقات صورت گرفته بین سازمان تعاونی روستایی، اتحادیه تعاونی‌های تولید و گروه سلبیتک در خصوص همکاری‌ها در تامین بذور مورد نیاز کشور و تولید برخی ارقام بذور سبزی و صیفی، دانه‌های روغنی و چغندر قند و همچنین ارائه خدمات دانشی در امور ژنتیک گیاهی در ایران توسط گروه سلبیتک مصوب شده بود، برگزار شد.

در این نشست، در ابتدا محقق برجسته بین‌المللی و متخصص ژنتیک گیاه با ارقام باغی به خصوص زرشک و انار و استاد دانشگاه کوردبای اسپانیا و همکار گروه سلبیتک اسپانیا، از سابقه ۳۰ ساله خود درباره شناسایی ارقام زرشک در دنیا و ثبت ژنتیکی آنها در اروپا و آمریکای جنوبی گزارشی ارائه داد و با توجه به خصوصیات دارویی و ارزش تغذیه ای این گیاه سعی بر شناساندن این گیاه به مردم سراسر جهان و گنجاندن آن در برنامه غذایی را از جمله فعالیت های خود دانست.

استبان هرنداندرز با اشاره به این که زرشک تنها در ایران اهلی شده و در قالب باغات تجاری وجود دارد و در دیگر نقاط جهان به صورت وحشی و جنگلی وجود دارد ابراز کرد: این پتانسیل در ایران وجود دارد و منحصر به فرد است.

وی همچنین چهارمین کتاب خود درباره تاریخچه کشت زرشک و سابقه ورود آن در دوره اسلامی از طریق اسپانیا را طرح و عنوان کرد: در ۲۵ سال فعالیت خود در اروپا و آمریکای جنوبی ۱۰۰ رقم زرشک شناسایی و ثبت ژنتیکی کرده و جهت ارتقای کیفی محصول اصلاح این ارقام را برنامه ریزی و آماده گسترش این نوع فعالیت در قالب یک طرح بین‌المللی است. با توجه به تلاش‌های انجام شده سنتی در ایران توسعه روش‌های مدرن در ایجاد ارقام تجاری و نهالستان‌های نوین می‌تواند همکاری جدیدی رقم زده شود.

در ادامه عضو هیات مدیره گروه سلبیتک اسپانیا با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در یکسال گذشته از همکاری‌های گروه سلبیتک و شناسایی نیازها و موقعیت‌های فراهم شده جهت ارائه خدمات فنی و تجاری مرتبط با دانش تولید بذر و نهال آمادگی مجدد خود را جهت تامین بذور مورد نیاز و تقویت خدمات دانشی تولید و ثبت بذر و نهال در ایران با توجه به ظرفیت های گروه سلبیتک اعلام کرد.

کاوه ایزدشناس افزود: در جهت سهولت امور تجاری و مالی گروه سلبیتک، شرکتی تحت نظارت خود در ایران تاسیس و معرفی خواهد کرد.

مهندس رزاقی مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی تولید روستایی ایران نیز در این جلسه عنوان کرد که تفاهم‌نامه‌ای بین گروه سلبیتک و اتحادیه مرکزی تعاونی تولید در حال انعقاد است و بسیاری از بذور مورد نیاز خود همچون چغندرقند، دانه های روغنی و برخی از نیاز سبزی و صیفی در قالب همکاری های تجاری و توسعه کشت قراردادی در شبکه تعاونی های تولید در رهیافت کشاورزی قراردادی با توجه به سیاست های سازمان مرکزی تعاونی روستایی تامین خواهد شد.

در پایان، دکتر حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی نیز با تشکر از حضور نمایندگان گروه سلبیتک و تلاش‌های انجام شده با همکاری اتحادیه تعاونی های تولید خواستار تسریع فعالیت‌های آغاز شده در خدمات فنی ژنتیکی بذر و نهال شده و مساعدت و حمایت مالی و معنوی سازمان تعاونی روستایی را ضمانت کرد.

همچنین در این جلسه مقرر شد که در زمینه تولید نهال شناسنامه دار زرشک تحت پوشش سازمان مرکزی تعاونی روستایی همکاری مشترکی بین گروه سلبیتک اسپانیا و اتحادیه مرکزی صورت گیرد.

گفتنی است؛ کشور ایران با صادرات زرشک به بیش از ۳۰ کشور، تامین ۹۵ درصد سهم زرشک دنیا را در اختیار دارد. استان خراسان جنوبی با تولید سالیانه ۲۰ هزارتن، تامین کننده ۹۷ درصد تولید زرشک کشور است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت