یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

توقف صادرات محصولات کشاورزی با پیوستن به لیست سیاه FATF

 

صادراتی

به گزارش کشاورزی آینده جهان(کاج) ، سید رضا نورانی با بیان اینکه اثر ورود کشور به لیست سیاه FATF مانند تحریم‌ها به دو بخش کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود، اظهار کرد: در کوتاه‌مدت اثر آن چندان قابل لمس نیست، اما در بلندمدت آثار مخربی‌ بر تجارت ما از جمله تجارت محصولات کشاورزی دارد.

وی ادامه داد: تا زمان آغاز آثار مخرب بلندمدت ورود کشور به لیست سیاه FATF ، صادرات مویرگی محصولات کشاورزی در جریان خواهد بود اما پس از آن صادرات این محصولات تا مرز توقف پیش خواهد رفت.

نورانی با تاکید بر اینکه البته اثر ورود کشور به لیست سیاه FATF بر تجارت کشور شدیدتر از  تحریم است، اظهار کرد: با تحریم‌ها، واقعی شدن نرخ ارز اتفاق افتاد و این امر می‌توانست افزایش چشمگیر صادرات را حتی در شرایط تحریم فراهم کند، اما ورود کشور به لیست سیاه FATF نه تنها این مزیت را برای ما نخواهد داشت بلکه سختگیرانه‌تر و پایدارتر از تحریم‌ها است و نتایج آن به مراتب منفی‌تر!.

وی اضافه کرد: قرار گرفتن در لیست سیاه یعنی اعمال تحریم‌های FATF که تقریبا تمام روزنه‌های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد کرد.

نورانی تنها راهکار خروج ایران از بن‌بست نتایج لیست سیاه را قدرتمندسازی دیپلماسی اقتصادی ایران دانست.

به گفته رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی؛ در حال حاضر مدیریت تجارت خارجی از داخل انجام می‌شود، در حالی برای پیروزی در جنگ اقتصادی باید مدیریت در خارج از مرزها انجام شود.

وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: شیوع کرونا نیز در کنار ورود کشور به لیست سیاه FATF صادرات ما را تحت شعاع قرار داده است و برخی کشورهای مانند کویت مسیر هوایی، دریایی و جاده‌ای خود را بر روی ایران بسته است.

نورانی با انتقاد از نحوه عملکرد دولت در مقابله با شرایط بحران گفت: جابه‌جایی مسافران چینی با هواپیماهای ایرانی در حالی که خطر شیوع بیماری محرز شد اشتباهی بزرگی بود و بزرگتر از آن عدم قرنطیه شهر آلوده و نحوه برخورد درست با بحران به وجود آمده است که اعتماد کشورهای طرف تجاری را از ایران هر روز بیشتر سلب می‌کند.

به اعتقاد رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ؛ پروتکل‌های تجاری که نتیجه دیپلماسی اقتصادی هستند در وضعیت اکنونی که ایران را آن قرار دارد می‌توانست راه نجات باشد.

نورانی تاکید کرد: بیشتر قراردادهای تجاری ایران با سایر کشورها،  یک طرفه و به نفع طرف تجاری مقابل ما است و کمتر پروتوکل‌های منصفانه است./ایلنا

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت