یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

تکوین تشکل های تخصصی ؛ پاسخی به پیچیدگی های نهادسازی در حوزه کشاورزی

 

شیرزاد5

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: آموزش، توسعه و توانمندسازی تعاونی ها و ظرفیت سازی برای تکوین تشکل های تخصصی محصولی از گام های نوین در جهت نهادسازی است.

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) به نقل از پات، دکتر حسین شیرزاد با بیان اهمیت بهبود حوزه آموزش، توسعه و ترویج تعاونی ها و تشکل ها گزارشی از اقدامات انجام شده در سال ۹۸ را ارائه کرد و افزود: با انجام این اقدامات گام مهمی در دستیابی به اهداف، توانمندسازی و کارآمدسازی این حوزه برداشته ایم.

وی افزود: پارادایم نهادسازی در حوزه کشاورزی کشور در حال تغییر است و برای پاسخ به پیچیدگی ها، نیازمند تشکل های تخصصی هستیم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به تشکیل کارگروه هایی مشترک با معاونت ها و دفاتر تخصصی وزارت متبوع اظهار داشت: ضمن تدوین ۴ اساسنامه شامل اساسنامه های دام سبک، دانه های روغنی، محصولات حبوبات و گیاهان دارویی؛ موفق به تشکیل بیش از ۲۰۰ شرکت تعاونی محصولی در استان ها شدیم که از آن جمله می توان به ۲۸ شرکت در حوزه دانه های روغنی، ۲۰ شرکت در حوزه دام سبک، ۱۰۰ شرکت در حوزه محصولات حبوبات، ۴۹ شرکت در حوزه گیاهان دارویی و ۱۵ شرکت در حوزه زعفران کاران اشاره کرد که مورد استقبال حجم عظیمی از کشاورزان خرده پا در سطح کشور قرار گرفته و رضایتمندی آنان را در پی داشته است.

وی در خصوص فراگرد سامان بخشی شرکت ها و اتحادیه های تعاونی غیرفعالی (زامبی تعاونی ها) که تحت پوشش سازمان هستند، توضیح داد: برای اولین بار در طول فعالیت ۶۰ ساله سازمان بعد از بررسی کارشناسی و تشکیل کمیته تخصصی، طرح ضرورت ساماندهی و تعیین تکلیف این گونه تعاونی ها در سطح شبکه ملی ارائه شد و در جهت اجرایی کردن این مهم، شیوه نامه طرح تعیین تکلیف (انحلال موجود قانون) تعاونی های غیرفعال در معاونت توسعه تعاونی و تشکل ها تدوین که پس از تصویب هیات مدیره سازمان به استان ها ابلاغ شد در واقع انحلال و ادغام تعاونی های غیرفعال گام مهمی در راستای ارتقای بهره وری و کارایی شرکت های تعاونی روستایی محسوب می گردد.

به گفته شیرزاد، با واکاوی و بررسی کلیه شرکت ها و تعاونی های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی؛ تعداد ۹۲۱تعاونی غیر فعال در راستای اجرایی کردن "فصل بیستم قانون شرکت های تعاونی و فصل هفتم اساسنامه تعاونی" حوزه عمل سازمان شناسایی شد که مقرر شد در یک دوره سه ساله برنامه ریزی راهبردی میان مدت مورد ساماندهی و تعیین تکلیف قرار بگیرند بر این اساس در سال جاری به عنوان سال پایه تعداد ۳۰۷ تعاونی غیر فعال مورد بررسی و مراحل تعیین تکلیف و انحلال قانونی آنها در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص نظارت و ارزشیابی شبکه تعاونی ها و تشکل های تحت پوشش سازمان گفت: کلیه تعاونی ها و تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی در هفت محور و عملکرد (میزان رعایت قوانین و مقررات، تامین و زیر ساخت، ساختار و عوامل مدیریتی، توانمند سازی و آموزش، رعایت ضوابط مالی، میزان فعالیت های اقتصادی و سایر فعالیت های تحولی و نوآورانه) مورد ارزشیابی قرار گرفتند.

وی افزود: گزارش توصیفی و تحلیلی مربوطه در ۲۴۸ صفحه به منظور بهره برداری و لحاظ در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری در اختیار مدیران ستادی و استانی قرار گرفت. همچنین به منظور صرفه جویی در هزینه ها و تسریع در جمع آوری اطلاعات و به روز رسانی فرآیند ارزشیابی تعاونی ها و اتحادیه ها، سامانه جامع آماری سازمان در اختیار کارکنان است در دو سال آتی نیز انجام ارزشیابی از طریق زیرساخت های پیش بینی شده در سامانه ها صورت خواهد گرفت.

شیرزاد در پایان با اشاره به برگزاری چندین دوره آموزشی موفق در سطح سازمان گفت: اقدامات در طول سال جاری در حوزه بازسازی، بهسازی و تشکیل شبکه های نوین به منظور نهادسازی و سازماندهی تولید کنندگان و بهره برداران انجام شده و اقدامات متناسب با سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و معاونت های متخصص برای توسعه کمی و کیفی تولید محصولات استراتژیک در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت