یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

هجوم ملخ ها به خوزستان و اعتراض استاندار به فرمانداران

 

ملخ خوزستان

 

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا شریعتی در جلسه ستادپیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان خوزستان اظهار کرد: آبادان، هندیجان، ماهشهر، بهبهان و شوش در معرض خطر حمله ملخ‌ها قرار دارند که اکثر این شهرستان‌ها فرمانداریهایشاندر جلسه حضور ندارند، گویا سطح و کلاسشان از این جلسه بالاتر است.

شریعتی گفت: این عدم حضور، نشان دهنده این است که یا اهمیتی برای آنها ندارد و یا علم این را ندارند که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

استاندار خوزستان عنوان کرد: موضوع ملخ‌ها، مسئله مهمی است چرا که ارتباط مستقیم با مواد غذایی دارد و علاوه بر این ماحصل زحمت چندین ماهه کشاورزان است که جز اقشار آسیب پذیر جامعه هستند.

وی تصریح کرد: در سیل گذشته شاهد آن بودیم که کشاورزان با آسیب‌های زیادی روبرو شدند اکنون باید تا آنجایی که در توان ما است از محصولات محافظت و مراقبت کنیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: سال گذشته هجوم ملخ‌ها ابتدا از هندیجان آغاز شد که با اقدامات انجام شده توانستیم آن را مهار کنیم، امسال هم به رغم این که اعلام شده شدت حملات در مقایسه با سال گذشته بیشتر است اما باید دست به دست هم دهیم و تلاش کنیم از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

وی در خصوص سیلاب عنوان کرد: توانستیم با تمهیداتی که اندیشیده شد سیلاب اخیر را کنترل کنیم، اما باید به تدریج، رها سازی آب انجام شود تا برای بارش‌های احتمالی آینده نیز خود را آماده کنیم.

وی با اشاره به ابتلاء چند شهروند خوزستانی به ویروسکرونا، تصریح کرد: تلاش شده با اطلاع رسانی از گسترش بی رویه این بیماری جلوگیری شود.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه ورودی‌های شهرستان‌ها را به ویژه اندیمشک باید جدی تر کنترل شود، بیان کرد: الکل، مواد ضد عفونی و ماسک در داروخانه‌های استان شارژ می‌شود.

شریعتی بیان کرد: باید کلیه امکانات برای مقابله با هر سه بحران پیش رو بسیج شود، هیچ کدام بر دیگری اولویت ندارد.

استاندار خوزستان گفت: فرمانداران از برگزاری جلسات غیر ضروری بپرهیزد همانگونه که در استانداری نیز جلسات تا حد امکان برای پیشگیری از فراگیر شدن ویروسکرونابه حداقل رسیده است.

وی در خصوص مقابله با هجوم ملخ، عنوان کرد: ستاد مقابله با هجوم ملخ‌ها باید در استان تشکیل شود و در این راستا امکانات بسیج شود.

 

کشاورزی آینده جهان (کاج):

 

به رغم آنچه در مطلب فوق به نقل از خبرگزاری مهر گزارش داده شد، باید گفت ملخ ها که در روز ۱۸ اسفند ماه حدود ساعت ۱۱ در فضای آسمان شهر آبادان ظاهر شدند و مقداری از آنان در فرودگاه این شهر ریزش کردند پس از چرخیدن چند ساعته در آسمان شهر به علت وزش شدید باد بخش عمده ای از آنها به سمت عراق حرکت کردند ولی خطر ریزش گسترده‌ای همچنان باقی است.

 

یک منبع موثق وآگاه در خوزستان به کشاورزی آینده جهان (کاج) گفت: مبارزه با حضور ملخ ها درسطحی حدود ۲۷۰هزار هکتار ردیابی شده است و درسطح ۴۲۰۰ هکتار نیز عملیات سمپاشی انجام گرفته است ؛ همچنین سه جلسه با حضور استاندار و چند جلسه با حضور فرمانداران در دو سه روز اخیر برای مقابله با هجوم ملخ های برگزار شده و امروز یعنی ۲۰ اسفندماه نیز جلسه ای در آبادان در حال برگزاری است.

 

این منبع موثق گفت: در اولین مرحله یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته و انتظار داریم که بقیه این اعتبار که در حدود همین مبلغ است هر چه زودتر از سوی استانداری اختصاص یابد زیرا حجم هجوم ریزش ملخ ها بسیار گسترده است که می تواند خسارات جبران ناپذیری برای کشاورزی منطقه در پی داشته باشد.

 

این منبع گفت: استاندار خوزستان سه اولویت اصلی را برای استان در نظر گرفته است ؛ مقابله و مبارزه با ویروس کرونا ، مبارزه و مقابله با هجوم ملخ ها و نهایتاً آمادگی در مقابله با سیل احتمالی پیش بینی شده در روزهای آتی.

 

منابع کارشناسی در مبارزه با هجوم ملخ ها از کمبود سم موثر به نام  "دلتا مترین یو ال وی (ULV)" در خوزستان نام میبرند که انحصارآن در دست یک شرکت است ، مقدار کمی از این سم در این شرکت موجود است و الزامی است که هر چه سریعتر دولت ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات این سم که منشاء هندی دارد فراهم سازد.

 

این کارشناس معتقد است سمهای دیگر موجود در بازار کارایی بسیار کمی دارند و سمپاشی آن ها با پهپاد ها نمی ‌تواند مقابله جدی با هجوم ملخ ها را به دنبال داشته باشد.

 

در جمع بندی نهایی ، گسترش هجوم ملخ ها و ریزش آنها با گرم شدن هوا اجتناب ناپذیر است و همانطور که در گزارش های قبلی تاکید کرده بودم آمادگی و اعتبارات بیشتری برای مقابله قبل از ایجاد خسارات جبران ناپذیر لازم است .

 

98.12.20

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت