شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

عرضه سویا و ذرت در بازارگاه به زیان مرغداران

 

HasanZadeh

حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی مازندران با تماس با خبرنگار پایگاه خبری کشاورزی آینده جهان (کاج) اعلام کرد: اگرچه تمامی مسائل کشور تحت شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا قرار گرفته است اما در این شرایط حاد تصمیمات درست هم می توان اتخاذ کرد؛ نباید مسائل به حال خود رها شود.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گفت: مشخص نیست چرا وزارت جهاد کشاورزی وقتی از یک تجربه موفق نتیجه خوب می‌گیرد از دستاوردهای آن استفاده نمی‌کند.

وی به تجربه خوب و موفق توزیع کنجاله سویا توسط تشکلهای مرغداری استان های مختلف یاد کرد و گفت: این کار طی مدتی که انجام شد با کمترین تنش و نارضایتی و با بهترین نتیجه در عرضه مرغ گوشتی انجام گرفته و بازار به یک ثبات قیمتی رسید در عین حال قیمت گوشت مرغ زنده حتی در مقاطعی زیر قیمت مصوب به کشتارگاه‌ها عرضه شد.

حسن زاده گفت: اگر چه شرایط بازار در مجموع به نفع مرغداران نبود و مرغداران حاشیه سود اندک و بعضاً با زیان واحدهای خود را تخلیه کردند اما بازار با نوسانات قیمت شدید مواجه نبود زیرا عرضه و توزیع کنجاله سویا توسط اتحادیه ها و تعاونی ها میان مرغداران "کد دار" بازار سویا را تثبیت کرد انتظار می رفت وزارتخانه با اتکا به این تجربه موفق توزیع ذرت با قیمت مصوب را در اختیار تشکل های مرغداری قرار دهد که دامنه نوسانات قیمت نهاده ها در مجموع کاهش یابد اما متاسفانه نه تنها ذرت در اختیار مرغداران از طریق تشکل‌های آنان قرار نگرفت بلکه توزیع سویا هم به بازارگاه محول شده است. پدیده جدیدی که چگونگی ارتباط مرغداران و تشکل‌ها آنان با آن هنوز مشخص نیست و آمادگی های قبلی هم آموزش داده نشده است.

حسن زاده گفت: عوارض این بازارگاه حضور واسطه هایی است که با استفاده از کد مرغداران و ضعف نقدینگی ای که آنان دارند وارد عرصه شدند و با ارائه کد واحدهای مرغداری و خریداری انبوه ذرت و کنجاله سویا میدان‌دار قیمت خواهند شد و سویا و ذرت به قیمت مصوب به دست مرغداران نخواهد رسید.

حسن زاده با تحلیل شرایط تولید، گرانی جوجه یک روزه، افزایش هزینه های سربار، رکود بازار و شرایط بازرگانی حاصل شده از شیوع بیماری کرونا درمورد سرنوشت صنعت مرغداری و وضعیت مرغداران ابراز نگرانی کرد و خواستار توزیع ذرت و سویای دولتی توسط تشکل های مرغداری شد.


کشاورزی آینده جهان (کاج)

98.12.24

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت