یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

به داد مرغداران گوشتی برسید + سند

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی که طی نامه ای سرگشاده به سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، نگرانی شدید خود را نسبت به شرایط دشوار تولیدکنندگان گوشت مرغ ابراز داشته است به خبرنگار «کشاورزی آینده جهان» (کاج) گفت: سیاست ارائه آمار افزایش تولید که طی سه ماه گذشته از سوی وزارتخانه اتخاذ شده است، همه جانبه نگر نبوده است.

باید سیاست گذاری دولت در تولید، فرایندی و به گونه ای باشد که تولیدکنندگان در صحنه بمانند و ورشکست نشوند. دولتی که به آمار افزایش تولید می اندیشد، باید در فکر سرمایه گذار بخش خصوصی یعنی مرغداران هم باشد.

وی افزود: ذرت، نایاب شده و قیمت آن از مرز 2200 تومان گذشته، سویا هم عملا در بازار به 3600 تا 3800 تومان رسیده است، اعلام و اقدام خرید نامحدود گوشت مرغ توسط شرکت پشتیبانی نیز به دلایل فنی کارآمدی کافی را ندارد.

جافر گفت: قیمت گوشت مرغ زنده به زیر 6 هزار تومان رسیده، گوشتی که با خرید جوجه 4 تا 5 هزار تومانی تولید شده است.

بیماری کرونا منجر به کاهش مصرف و صادرات گردیده و مرغداران با ضرر و زیان هنگفت مواجه هستند، شرکت پشتیبانی هم، وزن خرید خود را یک کیلو و 800 گرم اعلام کرده است.

از سوی دیگر، ظرفیت کشتار کشتارگاه های موجود به نسبت حجم مرغ آماده استحصال و ارسال به کشتارگاه ها بسیار کم است و نوبت کشتار در این «وزن» به همه مرغداران نمی رسد، لذا واحدهای گوشتی به ناگزیر نمی توانند مرغ خود را عرضه کنند و روز به روز وزن این مرغ ها افزایش می یابد و از مرز یک کیلو و 800 گرم می گذرد.همانطور که گفته شد؛ سیاست خرید نامحدود شرکت پشتیبانی امور دام نیز، گرچه اقدام مثبت و سازنده ای است اما کارآمدی لازم را ندارد.

از جافر سوال می کنیم: راهکار چیست؟ شرکت پشتیبانی چه کاری می تواند انجام دهد؟ می گوید: وزن مرغ خرید مرغ زنده را از 1/8 کیلوگرم به 2/200 کیلوگرم برای فرصت بیشتر مرغداران افزایش دهد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی به خبرنگار ما می گوید: به رغم اینکه شرکت پشتیبانی در سطح استان ها، موجودی ذرت و سویا در انبارهای خود دارد، ولی به دلیل بسته بودن دفاتر یا هر دلیل دیگر، سویا و ذرت عرضه نمی شود، لذا بازار آشفته شده و قیمت ذرت از مرز 2200 تومان و سویا از 3600 تومان عبور کرده است و این نیز موجب زیان هنگفت تولید کنندگانی شده است که مرغ خود را به 20 روز پرورش رسانیده اند و نمی توانند در این مرحله، تولید را رها کنند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: تاکید بیش از حد بر افزایش جوجه ریزی در سه ماه گذشته از سوی دولت بدون توجه به تمامی حلقه های به هم پیوسته زنجیره تولید، حتی اگر کرونا هم نبود موجب چنین شرایطی می شد.

جافر گفت: طی نامه ای به سرپرست وزارتخانه، ضمن بیان مشکلات، خواستار تصمیمات عاجل به ویژه تسریع و تغییر وزن خرید مرغ زنده توسط شرکت پشتیبانی و عرضه سویا و ذرت حداقل برای تامین نیاز دو هفته ای مرغداران شده ایم تا بعد از تعطیلات یک تصمیم کلی اتخاذ شود.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

07/01/99

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت