یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

تعاملی دوسویه برای ارتقاء افکار عمومی

رهیافتی به ناچیز بودن معادلات محصولات کشاورزی در بورس

 

Site-Logo

 

ضمن تقدیر وتشکر از رئیس مرکز روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی و همکاران کوشنده و پرتلاش این نهاد که اخیرا" در جایگاه بهترین شیوه پاسخگویی و حضورفعال در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از سوی دکتر انتظامی معاونت پیشین مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکنونی کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در جایگاه نخست و 100 درصدی مورد تقدیر قرارگرفت و در پی آن وزیر جهادکشاورزی نیز با تاکید بر این دستاورد از فعالیت موثر روابط عمومی تقدیر و تشکر کرد که موجب دلگرمی و افتخار است ، در عین حال همانطوریکه در متن نامه معاون امور رسانه ها این نهاد به مفاهیم و موضوعات دو مقاله مندرج در اخبار سبز ایران (پاسا) ، مجله پیش بسوی کشاورزی اقتصادی اشاره شده است برای عمیق تر کردن این تعامل ارزشمند روابط عمومی و تعاطی و روشن شدن افکار عمومی به نکاتی در متن نامه ارسالی که متن کامل آن در ذیل آمده است، اشاره می شود.

اگر بخواهیم عرضه کالا در بورس را به عنوان نهادی ناظر به شفاف سازی ، کشف قیمت و سهولت معامله با حذف یا کاهش واسطه ها و دلالان نامتعارف و به عنوان بازاری رسمی ارقام اعلام شده در متن جوابیه خود آشکار می سازد که حتی هنوز گامهای اولیه برای رسیدن به واقعیت یک بازار مدرن و یا سامان یافته همانند بورس برداشته نشده است گرچه این آمار نشان از توجه دولت تدبیر و امید به بورس و کالای کشاورزی دارد؛ اما فوق العاده ناچیز است مثلا" آمارهای آمده در متن نامه روابط عمومی می گوید در سال 95 کل حجم معاملات کشاورزی نزدیک به 29 میلیارد ریال (2 میلیارد و 900 میلیون تومان) بوده که این رقم در سال 1396 به 34 میلیارد ریال (3 میلیارد و 400 میلیون تومان) افزایش یافته گرچه یک رشد بطئی را نشان میدهد اما در کل حجم معاملات انجام شده در کشاورزی کشور تقریبا" هیچ است یا مثلا" 135 میلیون ریال تخم مرغ و جوجه یک روزه معامله شده است باید توجه داشت چرخش نقدینگی در صنعت مرغداری بالغ بر 4.5 هزار میلیارد تومان در سال است و سهم جوجه یک روزه درآن نزدیک به 1500 میلیارد تومان و سهم تخم مرغ هم حدود 1000 میلیارد تومان به عبارتی این رقم یک پول تو جیبی یکی از واسطه های جوجه یک روزه یا بنکدار تخم مرغ در میدان توحید هم به شمار نمی رود؛ رقم 135 میلیون ریال اعلام شده در متن نامه روابط عمومی به واقع یک اتفاق نادر یا یک تصادف در بازار بورس است و نمی تواند ادله ای متقن برای اثبات سمت گیری اقتصاد کشاورزی به سوی بازارمحوری تلقی شود.

در متن نامه ارسالی روابط عمومی حجم معاملاتی چون جو 400 تن، زعفران 15 تن، گندم 684 هزار و 285 تن، دانه های روغنی 1100تن ، روغن خام بالغ بر 74 هزار تن ذکر شده است که اگر باز هم بصورت قیاسی با سال 96 رشد حضور در بازار رسمی یعنی بورس را آشکارمی سازد ولی نسبت به کل تولیدات بسیار ناچیز است، این نکته حائز اهمیت بسیار است که بازارهای بزرگ بورس جهان همانند نزدک ، بورس لندن، بورس شانگهای ، بورس هنگ کنگ و ... در ابتدای قرن کنونی به واقع ابتدا متعلق به کالاهای کشاورزی بوده اند ، در این میان عرضه 15 تن زعفران در بورس در سال 1397 رقمی قابل توجه و حائز اهمیت بسیار است.

در مورد مقاله باطری سولفاته تحقیقات کشاورزی کشور برای اولین بار آمار و ارقامی در مورد کارهای انجام شده موسسه تحقیقات آموزش و ترویج انتشار یافته است که پیش از این بصورت متمرکز انتشار نیافته بود ولی بحث مقاله فاصله زیاد میان تحقیقات و نتایج آنها در تولید و اثربخشی است و فعالیتهای آموزشی و ترویجی و انتقاد به عدم انتشار رسانه ای مستمر و مداوم نتایج تحقیقات بدست آمده برای عموم کشاورزان و تحت عنوان آموزش و ترویج نظری و طبق آنچه در تمام دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی کشاورزی جهان مرسوم است ؛ کما اینکه مطالب و مقالات بسیاری از همین موسسات به فاصله کمتر از 2 ماه از انتشار در رسانه های این کشور در مجلات و پایگاه اخبار سبز ایران برای استفاده عموم مرغداران ، دامداران ، کشاورزان ، کارشناسان و حتی تعلونیهای روستایی انعکاس یافته و می یابد، بحث آن مقاله گسست میان تحقیقات انجام شده و تولیدات و فعالیتهای کشاورزی است گرچه آنچه که اعلام شده که اجرایی شده هم بسیار ناچیز است.

سردبیر اخبار سبز ایران

 

 

جناب آقای منصور انصاری

مدیرعامل محترم و دبیر هیات تحریریه نشریه صنایع زیرساخت های کشاورزی،غذایی،دام و طیور

موضوع : ارزیابی

 

با سلام و احترام؛ ضمن اعلام وصول ماهنامه تیرماه 97 شماره 198 صنایع زیرساخت های کشاورزی و تشکر از زحمات جنابعالی و دست اندرکاران موارد زیررا به استحضار می رساند:

 

1-در سرمقاله این شماره با عنوان " کشاورزی بازار محور در ایران، از رویا تا واقعیت" که در بخشی از آن به بورس کالای کشاورزی اشاره شده باید گفت: حجم ارزش معاملات محصولات کشاورزی طی سال 96 در مقایسه با سال قبل از آن بیانگر رشد در عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می باشد. به طوری که کل حجم معاملات انجام شده طی سال 95 بالغ بر 2 میلیون و 509 هزار و 968 تن به ارزش 28 میلیارد و 113 میلیون و 20 هزار ریال بوده که این ارقام در سال گذشته به 2 میلیون و 962 هزار و 98 تن با ارزشی معادل 33 میلیارد و 90 میلیون و 744 هزار و 138 ریال رسیده است. از سوی دیگر در سال 96 تخم مرغ، مرغ و جوجه با ارزش 135 میلیون و 139 هزار و 824 ریال مورد معامله قرارگرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد قابل ملاحظه ای برخورد شده است.

 

همچنین حجم و ارزش معاملات محصولات کشاورزی طی دوره 4 ماهه نخست سال 97 بیانگر آنست که در محصولاتی همچون جو با حجم 400تن ، زعفران 15 تن، گندم 684 هزار و 285 تن، دانه های روغنی 1 هزار 100تن، روغن خام 74 هزار و 100 تن مورد معامله قرار گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 در محصول جو و زعفران هیچ معامله ای در بورس انجام نشده و گندم با حجمی معادل 411 هزار و 655 تن، روغن خام 7 هزار و 400 تن مورد معامله قرار گرفته که بیانگر افزایش معامله در بورس می باشد. در این میان هیئت وزیران نیز به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور مصوب کردکه گندم موردنیاز صنف و صنعت و نانوایی های آزادپز توسط دولت در سال جاری از طریق بورس کالای ایران با قیمت پایه 9 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شود. البته یکی از مهمترین دلایل عدم افزایش عرضه سایر محصولات کشاورزی در بورس، نوسانات بازار ارز و قیمت در سالجاری بوده که عدم استقبال تولید کننده و فروشندگان برای عرضه محصولات کشاورزی رانیز به همراه داشته است.

 

لازم به ذکر است سال گذشته برای نخستین بار حجم معاملات محصولات کشاورزی به 3 میلیون تن رسید که در 10 سال گذشته بی سابقه بوده است. در باره روند اجرای طرح ورود گندم به بورس کالا نیز مقرر شده که بخش قابل توجهی از گندم تولیدی در سال 97 در بورس کالا معامله شود. در همین رابطه در سال گذشته گندم در چند استان کشور در بورس عرضه شد و تجربه نشان داد که توانمندی لازم برای اجرای طرح وجود دارد.

 

-2 در رابطه با مطلبدیگر با عنوان " باطری سولفاته (تحقیقات کشاورزی) کشور" که به عدم فعالیت های نتیجه بخش تحقیقات کشاورزی از سال 92، هزینه ها، پرسنل و... اشاره شده باید گفت: طی سال های 92 تا 96 در دولت تدبیر و امید ، سازمان تحقیقات ،آموزش وترویح کشاورزی در شش محور اساسی همچون، معرفی سالانه بالغ بر 150 یافته جدید قابل ترویج به کشاورزان در قالب رقم های جدید زراعی ، باغی، آفت کش های جدید ، سرم و واکسن و انواع دستور العمل های کاربردی و معرفی سالانه بالغ بر 110 دستورالعمل فنی-کاربردی قابل ترویج حاصل از اجرای پروژه های تحقیقاتی به کشاورزان، عضویت سازمان در درگاه بین المللی فائو در قالب همکاری های جنوب – جنوب و....، تولید هسته های اولیه بذر و نهال ، انواع سرم و واکسن های درمانی به ویژه در مناطق درمعرض شرایط نامناسب تولید، اقدامات موثری را درراستای افزایش بهر ه وری در کشاورزی کشور داشته است.

 

در حوزه ثبت ، گواهی و نظارت در بخش نظارت بر تولید بذور گواهی شده با رشد 40 درصدی به 463 هزار تن افزایش یافته و در بخش کنترل کیفی کود، سازمان تحقیقات خاک و آب قوی ترین نهاد نظارتی در پایش کیفی کود کشور را ایجاد کرده به طوری که این مرکز با بررسی و ارزیابی بیش از 8 هزار برند فرمول کودی مورد آزمایش قرار گرفته که بیش از هزار و 500 برند فرمول مردود شناخته شده که سهم مهمی در ساماندهی صنعت کود کشورایفاکرده است. همچنین ارزیابی 349 برند سم و آفت کش در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی منجر به تایید 108 برند سم و عدم تایید 15 برند شده است و 226 برند فرمول نیز مراحل نهایی تایید را طی می کند. نظارت در این حوزه سبب کاهش شاخص تعداد آفت کش های پرخطر کشور و بهبود سبد مطلوب آفت کش ها در راستای اصلاح الگوی مصرف سموم در کشور شده است.

 

در بخش آموزش کشاورزی نیز این سازمان طی پنج سال گذشته، سرانه آموزش بهره برداران را به میزان 127 درصد رشد و سرانه آموزش های ترویجی بهره برداران را با 875 درصدی رشد افزایش داده است. در حوزه مدیریت ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی نیز وجود بزرگترین مرکز ذخایر ژنتیکی جهان اسلام با بیش از 90 هزار گونه مشتمل بر ذخایر گیاهی، دام و طیور، ژنتیکی آبزیان و میکروارگانیسم ها و بی مهرگاه در کلکسیون ها، سازمان را در شناسایی ، ثبت ، حفظ و نگهداری از کلیه ذخایر ژنتیکی سرآمد کرده است.

 

از دیگر اقدامات سازمان تحقیقات برنامه چابک سازی و اصلاح نظام اداری است که منجر به کاهش 2/14 درصد نیروی انسانی، کاهش 19 درصدی پست های سازمانی و 42 درصدی پست های مدیریتی مراکز ، کاهش 33 درصدی بخش تحقیقاتی و 47 درصدی مراکز استانی و کاهش 14 درصدی موسسات تحقیقاتی شده است.

 

این سازمان برنامه هایی همچون نوسازی ، اصلاح و توسعه زیرساخت های تحقیقاتی مراکز، ایستگاه های تحقیقاتی با هدف شکل گیری سازمانی پویا و شفاف را به اجرا درآورده و برنامه هایی در جهت افزایش اثر بخشی با تاکید بر افزایش بهره وری ، توانمندسازی و هوشمندسازی در شش حوزه در دستور کار دارد .

 

3-تهیه وانتشار مطالبی تحلیلی نظیر " خطرآفلاتوکسین درکشورهای کم درآمد "و"رابطه میان مصرف آنتی بیوتیک ها ومقاومت آنها"از دیگر مباحث مفیدی است که در این شماره به آن پرداخته شده است.

 

4- در آخر پیشنهاد می شود در شماره های آتی به سایر سیاست های بخش کشاورزی نظیراجرای طرح "نقش و اهمیتامنیت غذایی در شرایط حاضر کشور"،"اهمیت افزایش بهره وری کشاورزی باتوسعه کشت های گلخانه ایومکانیزاسیون کشاورزی"نیز پرداخته شود.

 

سیدشهاب سیدمحسنی 

معاون امور رسانه ها

 

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت