یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

پيش بینیفصلي كشور

(تاریخ صدور: 1 مهر 1397)

 

هواشناسی

خلاصه:

با پایان سال زراعی در 31 شهریور، داده‌های ثبت شده در شبکه ایستگاههای سازمان هواشناسی حاکی از کاهش حدود 28 درصدی بارش نسبت به نرمال است. در سال زراعی گذشته (97-1396) استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با 75، 67، 66، 56 و 53 درصد، بیشترین کاهش بارش را نسبت به نرمال داشته‌اند. در این بین تنها دو استان آذربایجان غربی و شرقی، 24 و 20 درصد بارش بیش از نرمال را تجربه کرده‌اند. نقشه خشکسالی نشان از وقوع خشکسالی شدید تا بسیار شدید در غالب استان‌های کشور دارد که گویای شرایط بحرانی منابع آباست. با توجه به پیش‌بینی بارش بیش از نرمال در حوضه رشته کوه هندوکش افغانستان و بدلیل اینکه بخش قابل توجهی از منابع آب استان سیستان و بلوچستان وابسته به وضعیت بارش خارج از کشور می باشد، بنابراین ترمیم منابع آب استان در سال‌جاری به مقدار زیاد بستگیبه تلاش‌ها در دریافت حقابه از هیرمند دارد.

با توجه به نقشه‌های پیش‌یابی و شرایط پدیده‌های دورپیوندی، در مجموع بارش کشور در شش ماهه دوم سال 1397 در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود. الگوی بارش کشور در شش ماهه دوم سال دارای بیشینه بارش در پاییز در نیمه شمالی و زاگرس است. در فصل پاییز به دلیل استقرار پرارتفاع و ایجاد سامانه بندالی (Blocking) در جنوب اروپا و دریای سیاه، مسیر سامانه‌های بارشی به عرض‌های جنوبی منتقل شده که با انتظار بارش‌های نرمال تا بیش از آن به ویژه در شمال، غرب و شمال‌غرب کشورهماهنگ است. بارش مهر در اغلب مناطق کشور به ویژه در غرب و شمال‌غرب- بیش از نرمال،آبان در حد نرمال (بخش‌هایی از جنوب‌غرب متمایل به کمتر از نرمال)،آذر در محدوده نرمال، در دی ماه بخش‌هایی از غرب کشور متمایل به کمتر از نرمال و در بهمن با فعال‌تر شدنسامانه‌های جنوبی، بارش در محدوده نرمال خواهد بود.در پاییز میانگین دمای مناطق شمالی و غربی در محدوده نیمتا یک درجه بیش از نرمال و در شرق کشور تا 2 درجه بیش از نرمال خواهد بود.

علیرغم پیش‌بینی‌های فوق، کشور همچنان با خشکسالی شدید آب‌شناسی مواجه خواهد بود که مدیریت بهینه منابع آب و کاهش سهم استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی برای پایداری منابع آب را ایجاب می‌کند.

 

وضعیت جاری:

ارتفاع بارش سال زراعی یعنی از اول مهر 1396 تا پایان شهریور 1397 در کشور به 165.8م م رسید، این در حالیست که بارش دوره بلندمدت 232.4 و سال گذشته 212.3میلیمتر بوده است. بر این اساس بارش سال زراعی 97-1396 به ترتیب 28.7 و 21.9 درصد نسبت به بلندمدت و سال گذشته کاهش داشته است.

در سال زراعی گذشته، 22 استان بارش کمتر از نرمال را تجربه کرده‌اند، 7 استان دارای بارش نرمال و تنها دو استان آذربایجان غربی و شرقی بارش بیش از نرمال داشته‌اند. بیشترین کاهش نسبی بارش به ترتیب در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس و کهگیلویه‌و‌بویراحمد به ترتیب با 75، 67.3، 67، 56 و 53 درصد نسبت به دوره مشابه بلندمدت رخ داده است؛ این در حالیست کهمقدار کاهش در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد295، چهارمحال و بختیاری 267، گیلان 254، فارس 168.6، مازندران146.4، بوشهر 125، هرمزگان 120 و خوزستان 107 میلیمتراست. بیشترین کاهش بارش در حوضه‌های آبریز خلیج فارس و دریای خزر رخ داد. شکل 1پهنه‌بندی مجموع انحراف بارش دریافتی استان‌های کشور را در سال زراعی 97-1396 نسبت به بلندمدت نشان می‌دهد.

 

پیش‌بینی بارش:

میانگین بارش کشور در فصل پاییز در محدوده نرمال تا بیش از نرمال است.در استان‌های شمالی، شمال‌غرب ودامنه‌های زاگرس در غرب کشوربیش از نرمالپیش‌بینی می‌شود.

انتظار می‌رود بیشترین افزایش بارش فصل پاییز در دو ماه مهر و آبان و در نواحی غربی و شمالی کشور رخ دهد. کاهش بارش از اواخر آذر تا دی وجود دارد اما دوباره شاهد فعالیت سامانه‌های بارشی به ویژه در عرض‌های جنوبی‌تر کشوردر ماههای پایانی سال خواهیم بود. در مجموع بارش کشور در شش ماهه دوم سال در حد نرمالاست اما توزیع ماهانه آن همگون نیست.

 

پيش‌بيني دما:

با توجه به پیش‌بینی فعالیت سامانه‌های بارشی و افزایش ابرناکی، میانگین دمای فصل پاییز به استثنای شرق کشور از 0.5 تا 1 درجه بیش از نرمال خواهد بود، این درحالیست که افزایش دما در شرق کشور بین 1 تا 2 درجه پیش‌بینی می‌شود.

از دی تا بهمن، با جابجایی سامانه‌های بارشی به عرض‌های جنوبی احتمال ناهنجاری منفی دما در این مدت در بخش هایی از جنوب کشور وجود دارد. چون تغییرات شدید دما در نقشه‌های میانگین ماهانه تعدیل می‌شود، لذا کاربران بایستی برای آگاهی از نوسان دما در مقیاس هفتگی به نقشه‌های تکمیلی در وب‌سایت، کانال پیام‌رسان و یا آدرس ftp محصولات پیش‌بینی فصلی مراجعه کنند.

 

 

الگوهای همدیدی و دورپیوندی:

توضيحات:

پیش‌بینی فصلی کشور در هفته اول هر ماه صادرمی‌شود، صحت آن برای سه ماهه اول حدود 70 درصد است. نقشه‌های ماهانه و فصلی استفاده شده در خبرنامه، حاصل پس‌پردازش آماری برونداد مدل CFSv.2 هستند. در موارد اندکی، به دلیل لحاظ نظرات کارشناسان گروه پیش‌بینی فصلی، ممکن است تحلیل پیش‌بینی فصلی تفاوت اندکی با نقشه‌ها داشته باشد. دوره نرمال پیش‌بینی‌ها 2010-1981 است. تمامی نقشه‌ها برمبنای ماه‌های میلادی ترسیم شده و در خبرنامه از نام معادل شمسی آنها استفاده شده است(دی=ژانویه و ...). با دریافت داده‌های جدید، پیش‌بینی‌ها به روز شده و ممکن است کمی تغییریابند.

آدرس: پژوهشکده(مرکزملی) اقلیم شناسی، مشهد، بزرگراه شهید کلانتری

تلفن:33822203-051

ایمیل:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   ،

وب سایت:www.cri.ac.ir

نقشه‌های تکمیلی (حوضه‌های آبریز، استانی و هفتگی) از طریقوب سایت، پیام رسانگپ و ftp زیر در دسترس است:

ftp://85.133.175.137/pub/seasonal_forecasts/Iran/

کانال پیش‌بینی فصلی در پیام‌رسانگپ:

https://gap.im/pishbinif

در اغلب مدل‌های پیش‌بینی فصلی، ناهنجاری مثبت ارتفاع در تراز 500 هکتوپاسکال بر روی جنوب اروپا و دریای سیاه و ناهنجاری منفی ارتفاع در محدوده دریای مدیترانه تا شرق ایران در فصل پاییز 1397 مشاهده می‌شود (شکل 6).

در صورت هماهنگ بودن سایر دورپیوندها مانند NAO، MJO، AOو ...، وقوع النینو می‌تواند به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل پاییز کمک کند. شکل 7 پیش‌بینی وقوع النینوی ضعیف تا متوسط با ناهنجاری مثبت دمای سطح آب اقیانوس در حدود یکدرجه سلسیوس را در بخش شرقی اقیانوس آرام استوایی نشان می‌دهد. پیش‌بینی یادشده میانگین پیش‌بینی سه مدل مورد استفاده در ECMWF، Metoffice و Meteofrance است. النینوی مذکور از ابتدای زمستان به تدریج ضعیف می‌شود.

 

جهت دریافت فایل و تصاویر این گزارش کلیک کنید...

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت