شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

با ایجاد "رصدخانه کشاورزی" سامانه "پیام رسان ملی" به زودی کار خود را آغاز می کند

 

photo 2020-02-05 13-45-19

دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج موسوم به "تات" در جمع خبرنگاران عمومی و تخصصی با دست پز از نوآوریها، رویکردها و تحولات این سازمان با هدف افزایش بهره وری و بسترسازی برای استحکام راهبرد امنیت غذایی سخن گفت و با ارائه عملکرد این سازمان جهت گیری آنرا برای ایفا نقش موثر و بیشتر بخش خصوصی و مشارکت آنان در تحقیقات کشاورزی و گسترش و توسعه نتایج تحقیقات تاکیدکرد که در این گزارش به سرفصل این نوآوریها اشاره می کنیم تا در فرصت بعدی به دستاوردها و عملکردهای این موسسه مهم و تاثیرگذار در افزایش بهره وری در زیربخش های مختلف کشاورزی بپردازم.

به گزارش کشاورزی آینده جهان(کاج) دکتر خاوازی گفت: برای رد، تایید یا استفاده و ترویج بهتر و وسیعتر نتایج تحقیقات ساختار نظارت از پروتکل های پیشین خارج شده ایم و بر حضور انجمن ها و اتحادیه ها، کشاورزان برای اظهارنظر در مورد یافته ها و به عبارتی مفید و غیرمفیدبودن آنها تاکید داریم و بر این اساس عمل خواهیم کرد.

دکتر خاوازی گفت: در رویکرد جدید دیگر و برای برقراری ارتباط عمیق تر سازمان با بخش خصوصی فرار است امکان استفاده از تمام امکانات و آزمایشگاههای سازمان در سطحی گسترده برای فارغ التحصیلان کشاورزی، محققان بخش خصوصی بدون رابطه استخدامی برای انجام تحقیقات فراهم شود ، این دستورالعمل بعد از تایید هیات امناء اجرائی می شود.

سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی و ایجاد "پیام رسان ملی"

دکتر خاوازی با اشاره به آنچه که در دنیا برای رعایت الگوی کشت و امکان اجرای آن عمل می شود اشاره کرد و گفت: برای عملی کردن این ساختار پیچیده و چندوجهی آنرا در سه لایه مهم تعریف کرده اند؛ لایه اول شرایط اقلیم ، ویژگی های خاک و آب و مجموعه شاخص های اقلیم است، لایه دوم سیاستگذاری و برنامه ریزی است، لایه سوم مباحث اقتصادی ، بازرگانی و قیمت گذاری.

ماهم برای اجرای فاز اول سامانه پیام رسان ملیبا کمک چند دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه تهران ، خواجه نصیر و صنعتی شریف ابتدا رصدخانه بخش کشاورزی را راه اندازی و با کمک مکانیزم عملکرد ماهواره ای و دریافت آنالیز تمام جزئیات سطح زیر کشت و شاخص های اصلی سامانه "پیام رسان ملی" در حوزه کشاورزی را راه اندازی خواهیم کرد.

این سامانه علاوه بر استفاده سیاست گذاران و مدیران و مجریان کشاورزی منبعی برای اطلاع کشاورزان خواهدبود که می تواند اطلاعات لازم در مورد سه لایه تعریف شده جهت تصمیم گیری در مورد انواع کشت در اقلیم های مختلف را در اختیار آنان قراردهد.

ایشان یادآور شد: اگر بودجه لازم طبق برنامه تامین گردد این سامانه در سه ماهه اول سال 1399 در فاز اول راه اندازی خواهدشد.

دکتر خاوازی در تشریح بیشتر این سامانه به نمونه اجرائی شده این سامانه در ترکیه اشاره کرد و گفت: این کشور از سال 2005 کار را شروع کرد؛ از سال 2010تا2013 ضمن بکارگیری این سامانه، اشکالات آن برطرف شد و از سال 2013 نقش موثر در کمک به کشاورزی و کشاورزان و الگوی کشت در این کشور ایفا کرده است.

وی گفت: ما در مرحله اول اجرای این سامانه ، تدقیق سطوح زیرکشت با انواع محصول کاشته شده را در برنامه داریم و از جمله کشت سه محصول پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی را که جزء محصولات مسئله ساز از نظر تولید کم یا مازاد تولید و بحران عرضه و بازرگانی بوده اند در این سامانه دقیق تر تعریف کرده ایم.

دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج در عرصه کارهای نوآورانه به موضوع تولید انبوه چغندر علوفه ای با ویژگی بیرون بودن اندامهای خاکی برای سهولت در برداشت و سیلو و طراحی ماشینی برای برداشت آن ، موضوع ترویج کاشت خارشتر و تهیه یک تن بذر برای مزرعه الگو در چندمنطقه خشک و کم آب از جمله سمنان و کارهای جدیدی در عرصه باغبانی که قبلا" از آنان غفلت شده بود مانند تولید نهال گردو با نامگذاری الوند ، چالدوران و کاسپین ، مقاوم در برابر سرمازدگی و تلاش برای جبران عقب ماندگی تاریخی ، پژوهش و آموزش در عرصه باغبانی به عنوان رویکردهای جدید و متفاوت در سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج یادکرد.

گفتنی است در این نشست خبری دکتر جوادی قائم مقام پژوهش ، دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس ترویج ، دکتر شاهرخ شجره معاون برنامه ریزی و اقتصادی ، مهندس خشنود رئیس حوزه معاونت و خانم مهندس فدایی مدیر روابط عمومی سازمان حضور داشتند.

 

کشاورزی آینده جهان 

منصور انصاری 

98.11.16

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت