یکشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

افزایش قیمت ذرت باری مضاعف بر دوش مرغداران گوشتی

 

حسن زاده

به رغم مازاد تولید گوشت مرغ و بسته بودن دریچه صادرات آمار و ارقام آشکار می سازد که دی ماه از خوابانیدن 161 میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار حدود 127 میلیون قطعه جوجه یک روزه تولید و عرضه شده و متعاقب آن در بهمن ماه با 172 میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار و با احتساب 80 درصد راندمان هجری 137 میلیون جوجه یک روزه در مزارع گوشتی جوجه ریزی شده است.

حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان مازندران در تماس با خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) با بیان این آمار و ارقام و ارزیابی از وضعیت پیش آمده گفت: خوب است معاونت امور دام که متولی اصلی تنظیم بازار در تولید گوشت مرغ است بداند اگر وضع همین باشد، بحران برای مرغداران گوشتی در ایام نوروز اجتناب ناپذیر است و ایشان حسب مسئولیتی که دارد باید پاسخگوی تولیدکنندگان باشد.

حسن زاده گفت: حال که تنظیم بازار و بازرگانی را از واردات جهاد کشاورزی گرفته اند حداقل وزارت جهادکشاورزی مسئولیت تنظیم تولید را که اختیارات کافی در عرصه آن دارد برعهده گیرد.

حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی مازندران گفت: آیا شب عید بازار مصرف ظرفیت جذب این همه تولید را دارد؟ اینکه قیمت گوشت مرغ روز به روز به حاشیه زیان مرغداران نزدیک می شود وزارت جهادکشاورزی نگران تولید، که پایه و اساس مصرف را شامل می شود نیست؟

اگر در اثر این بی توجهی ها و رقابت کاذبی که میان مرغداران گوشتی در جوجه ریزی با قیمت 4تا5 هزار تومانی به وجود آمده است با شکست و کنار رفتن از چرخه تولید مواجه شدند؛ آیا دولت چون گذشته امکان تامین و تخصیص ارز ارزان 4200 تومانی برای واردات مرغ در ماههای پایانی فصل بهار را دارد؟

مهندس حسن زاده گفت: طرح این سوالات ممکن است از سوی معاونت اموردام بی پاسخ بماند ولی به عنوان یک سند مطبوعاتی برای دولت ثبت و ضبط می شود که چگونه تولیدکنندگان نگرانی های واقعی خود را در باره نحوه مدیریت کلان تولید بیان کرده اند و صدای آنها شنیده نشده است.

ذرت 2000 تومانی ، جوجه 5000 تومانی برای مرغدار گوشتی

حسن زاده گفت:آیا باید مرغداران گوشتی زیان دیده از دوره های قبلی که به امید رونق بازار شب عید حتی جوجه یک روزه را به قیمت 5هزار تومان هم خریداری کردند ذرت 1350 تومانی را هم که بار ارز ارزان وارد شده است در یک چرخه ثبت و ضبط نشده 2000 تومان خریداری کنند و در دفاتر 1350 یا 1400 تومان فاکتور شود؟

وی افزود : ذرت به دست مرغدار 1800 تا 2000 می رسد ولی فاکتور می شود 1350 تومان !

حسن زاده گفت: کارشناسان دولتی و مسئولان و دست اندرکاران امور دام و طیور به خوبی اطلاع دارند وضعیتی پیش آمده که مرغداران به ناگزیر ذرت را 2000 تومان خریداری می کنند.

توزیع ذرت با قیمت مصوب را به تشکل ها بدهید

وی گفت: چند وقتی نگذشته است که جوجه را نیز بالاتر از 4000 تومان خریداری کردند؛ چرا تدبیری اتخاذ نکرده و نمی کنند؛ حداقل می توانند همچون سویا که در حال حاضر بازاری نسبتا" آرام و منطقی دارد توزیع ذرت را با قیمت مصوب در اختیار تشکل های مرغداری قرار نمی دهند.

حسن زاده گفت: هم اکنون مرغداران متناسب با بهره مندی از نهاده ها به قیمت مصوب و با احتساب ارز ارزان قیمت 4200 تومان مرغ را با قیمت مناسب و به اندازه کافی به دست مردم و مصرف کنندگان می رسانند و این مسئولیت دولت را بیشتر می کند که مرغداران در چرخه زیان هنگفت به خاطر تولید و عرضه بیش از اندازه مصرف داخلی قرار نگیرند که پایه های تولید آسیب جدی ببیند و در نهایت مصرف کنندگان و دولت با مخمصه کمبود تولید مواجه شوند.

حسن زاده گفت : تجربه سالیان متمادی نشان داده است که تعادل در چرخه عرضه و تقاضا گوشت مرغ از سمت تولید تنظیم می شود بخصوص در این شرایط که امکان واردات کاهش یافته است.

کشاورزی آینده جهان(کاج)

منصور انصاری

98.12.3

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت